Total War Saga: Thrones of Britannia

13Yıl MS 878. Dört yanını düşmanlar sarmış İngiliz kralı Büyük Alfred, Edington Muharebesi’nde destansı bir savunma gösterdi ve Viking istilasının bıçağını köreltti. Hırpalanan ancak kırılmayan Nors cenkbeyleri Britanya toprakları boyunca mevzilendi. Şimdi aradan neredeyse 80 yıl geçmişken bu topraklar ilk kez kırılganlık gösteriyor.

Krallıklarla dolu bu adadaki her tacın altında, İngiltere, İskoçya, İrlanda ve Galler’de değişimin yaklaştığı seziliyor: Fırsatlar zamanı geldi çattı. Antlaşmalar yapılacak. Savaşlar yaşanacak. Tarihin en büyük uluslarından birinin yükselişini gösteren bu destanda, talihin cilveleri yeni efsaneler doğuracak.

Krallar yükselecek. Ve aralarından yalnız biri, hükmedecek.

Tek başına ayrı bir Total War oyunu olarak geliştirilen Thrones of Britannia, modern Britanya’nın geleceğini belirleyecek tarihteki kritik anları yeniden yazmanız için size meydan okuyor. On farklı oynanabilir ulusla, Anglo-Saksonları, Gal klanlarını, Galli kabileleri veya Viking yerleşimcileri zafere taşıyacağınız yolda krallığınızı kurun ve savunun. Bugüne kadarki en detaylı Total War haritasında ittifaklar oluşturun, yeni filizlenen yerleşim yerlerini idare edin, ordular kurun, sefere çıkın ve yeni topraklar ele geçirin.

Stratejinizi belirleyin

Büyük Sefer, şanlı bir zafere giden yolda size birkaç farklı seçenek sunuyor: Ordularınızın kuvvetini kullanarak topraklarınızı genişletin; inşaat, gelişmiş teknolojiler ve nüfuz yoluyla şanınıza şan katın; seçtiğiniz ulusun tarihine uygun şekilde alacağınız bir dizi görevi tamamlayın. Bu işleri tamamladığınızda ise, kendinizi zorlu oyun sonu mücadelesine ve Nihai zafer koşullarına hazırlayın.

Britanya Adalarını keşfedin ve fethedin

İskoçya’nın karlı yaylalarından, Kent’in bostanlarına ve çayırlarına kadar savaş sisini kaldırın ve Anglo-Sakson Britanyası’nı bütünüyle ortaya çıkarın. Çeşitli kasabalar, şehirler ve kırsal bölgeler farklı savaş meydanı ortamları sunuyor. Ele geçirilebilir yeni küçük yerleşim yerlerinin meydana çıkardığı stratejik fırsatları kullanın. Düşmanlarınızın ticaret yollarını tıkayın ve diplomasi yoluyla onları güçlü savunma pozisyonlarından çıkarın.

İster Viking cenkbeyi, ister Anglo-Sakson bir kral: Efsanenizi yazın

Her ulus, çoğunlukla tarihsel olayları ve zamanın sorunlarını temel alan bir dizi özgün hadise ve bu hadiselerin ikilemleriyle karşılaşacak. Viking seferlerine çıkın, Anglo-Sakson köylerinin ekonomisini yönetin ve her bir ulusla oynarken farklı hisleri yaşayın. Kralınız ve Soylularınız için eşsiz roller geliştirin, gelişimleri konusunda anlamlı kararlar alarak seçimlerinizin etkisini özgün kılın ve hikâyelerinin devamını siz belirleyin.

‘Klasik’ Total War oynanışı elden geçirildi

Total War’un çekirdek mekaniklerinde birçok geliştirme yapıldı. Örneğin eyaletler, politika, teknolojiler, birim yetiştirme, ikilemler ve çok daha fazlası deneyimlerinizi daha sürükleyici ve daha anlamlı kılmak üzere yeniden tasarlandı.
Oynanabilir uluslar, kültürler ve krallar:

Thrones of Britannia, aşağıda özet şeklinde yer alan beş farklı kültürden, on adet oynanabilir ulus içerecek.

Anglo-Saksonlar – Batı Seaxe ve Mierce

Romalıların İngiltere’deki egemenliği sona erdiğinde, Cermen kökenli yeni krallıklar şu anda Northumbria, Mersiya, Wessex, Essex, Sussex, Doğu Angliya ve Kent olarak bilinen kontluklarda birleştiler. Bu bölgelerin halkları toplu olarak Anglo-Saksonlar olarak biliniyordu.

Batı Seaxe
Ulus Lideri: Kral Alfred

Güney İngiltere’nin egemen Anglo-Sakson krallığı olan Batı Seaxe’ın (günümüz İngilizcesinde Wessex) kuvvetleri, Büyük Kâfir Ordusu’nun saldırılarına karşı adanın başlıca direnişini sağladı. Wessex, başkent Winchester, Surrey, Sussex, Kent, Essex ve hatta Mercia’yı fethetti. Alfred’in Danimarka işgaline karşı kararlı savunması, Wessex’in İngiltere’yi tek hükümdar altında birleştirmesi için MS 927’de ilk temeli attı.

Mercia
Ulus Lideri: Ceowulf

Mercia’nın kralları, günümüzde Midlands olarak bilinen bölgeye başkent Tamworth’den hükmediyordu. Mercia altın çağlarını yaşadığı dönemde İngiltere’nin kuzeyindeki Northumbria’dan güneydeki Kent, Sussex ve Wessex’e kadar uzanıyordu. MS 877’de Büyük Viking Ordusu krallığın doğu yakasını ele geçirerek Doğu Engle olarak bilinen Danelaw’u kurdu.

Gal Krallıkları – Mide ve Circenn

Gal kültürü başlangıçta İrlanda’da gelişmişti, toplumları klanlar ve reislerden oluşan bir sistem etrafında kuruluydu. Roma yerleşimlerine baskınlar düzenledikleri gibi onlarla ticaret de yapıyorlardı. MS 878’den itibaren İrlanda’dan İskoçya’nın büyük bir kısmına kadar yayıldılar.
Viking akınıyla bazı baskıncılar Gal topraklarına yerleşerek Nors Gal toplumunu oluşturdular. İskoç Gal toplumu ise Piktleri de içlerine alarak Alba Krallığı haline geldiler ve günümüz İskoçya’sının temelini attılar.

Mide
Ulus Lideri: Kral Flann Sinna

Mide, İrlanda’nın kalbinde yer alır. Bu yalnızca coğrafi değil, siyasi, ilmi ve ruhani bir konumdur. Yüksek Kralların çoğu Mide’den gelmiştir ve mevcut hükümdarları Flann da bu unvana sahip olmak için gayret etmektedir.

Yakınında birçok İrlanda ulusu bulunan Mide, farklı klanları bir araya getirip İrlanda’nın bir refah dönemine girmesini sağlayabilecek konumdadır. Fakat tehlike hiçbir zaman uzakta değildir… Doğuya yerleşen Dyflin Vikinglerinin güçleri ve nüfuzları artmaktadır. Mide kaygılı barışı korumayı başarabilecek mi? Bu Nors göçmenlere karşı savaşta klanları bir araya getirebilecek mi? Yoksa egemenliğe giden başka bir yol mu bulacak?

Circenn
Ulus Lideri: Áed mac Cináeda

Circenn’in kökeni Pikt’ti fakat zamanla, acımasız Viking baskınlarından uzaklaştıkça Gal Krallıkları ve diğer haklardan büyük ölçüde etkilenmişti. MS 878, Viking istilalarının sonuna işaret etse de Circenn’in sorunları henüz bitmemişti. İskoçya’nın doğu kıyısını sıkıca elinde tutsa da hâlâ hem içeride hem dışarıda birçok tehdit vardı.

Circenn’in başkenti Scoan, ilahi bir güç bahşettiği rivayet edilen efsanevi Kader Taşı’nın bir zamanlar bulunduğu yerdi. Taşın bugün nerede olduğu bilinmiyor fakat ipuçları bulunabilirse onu geri almak için bir maceraya atılmaya değer…

Galliler – Gwined ve Strat Clut

Demir çağından başlayarak ilk yüzyılda Romalılaştırılmasına kadar Britanya Adası’nın büyük kısmını işgal eden Galli Krallıklar, Britanya Keltlerinin soyundandır.
Ne gariptir ki, İngilizce Welsh (Galli) kelimesi , Anglo-Saksonların yerli Britanyalılar için yabancı anlamında kullandıkları ‘wealas’tan türemiştir. Anglo-Saksonlar geliştikçe eski Britanya krallıklarının birçoğu ortadan kalktı.

Gwined
Ulus Lideri: Kral Anaraut

Kendilerine ‘İngiliz’ diyen istilacılar tarafından en batıya itilen Gwined halkı kendilerinin ‘gerçek Britonlar’ olduğunu iddia ediyor. Hem şiir sanatları hem de uzunyay becerileriyle ünlü Gwined Gallileri, Rhodri Mawr önderliğinde hızla gelişti.

Rhodri, bir yandan ülkesinin sınırlarını genişletirken, diğer yandan Gwined’i Vikinglere ve diğer istilacılara karşı da korudu. Fakat artık aramızda yok ve toprakları bölünüyor.

Strat Clut
Ulus Lideri: Run

Strat Clut, kökeni beşinci yüzyıla ve Kelt Britanyalılara kadar ulaşan bir krallıktır. Krallığın merkezi eskiden Alt Clut hisarında yer alıyordu fakat 870 yılındaki bir Viking istilasında buradan çıkarıldı. Şu anki Kral Artgal esir alındı ve söylentiye göre gizemli koşullarda öldürüldü. Krallık daha sonra Clyde Nehri vadisinde, kralın tek oğlu Run önderliğinde yeniden kuruldu.

Büyük Viking Ordusu – Northymbre ve Doğu Engle

MS 865’te Ragnar’ın oğullarının önderlik ettiği Büyük Viking Ordusu Doğu Angliya’ya ulaştı. Sonraki 15 yılda Vikingler şehirler fethederek, zaferler kazanarak, kimi zaman yenilgiye uğrayarak MS 878’te liderleri Guthrum, genç Kral Alfred ve onun Batı Sakson ordusuyla Edington Muharebesi’nde karşılaşana kadar Wessex’ten Clyde’a dört bir tarafa yayıldılar. Savaşı kaybeden Guthrum’un dağılan kuvvetleri yakındaki bir hisara çekildi. Başarıyla coşan Alfred’in adamları peşlerinden gidip onları kuşattı. İki hafta süren açlığın sonunda işgalciler teslim oldu.

Guthrum, teslim şartları gereği Hristiyan olarak vaftiz edildi ve adamlarıyla birlikte Doğu Angliya’ya yerleşmesine izin verildi; tabii Alfred’in sağladığı barışı sürdürmek koşuluyla.

Yenilseler de asla tevazu göstermeyen Vikingler öfkeden kuduruyor. Bir kurdu kafese kapatmanın bedeli elbet ödenir…

Northymbre
Ulus Lideri: Guthfrid

Vikingler MS 867’de Northumbria’ya geldiklerinde kermenleri olarak York şehrini (o zamanki adıyla Eoferwic) ele geçirdiler. Burası, 700 yıl boyunca sapasağlam ayakta duran Roma surlarıyla müthiş bir tabyaydı. Northumbria’lı Kral Aelle şehri Danlardan geri almaya çalıştı fakat saldırı sırasında esir alındı. Ragnar’ın oğulları, babalarını infaz eden Aelle’yi korkunç Kan Kartalı ritüeliyle cezalandırdı.

Northumbria Viking kontrolünde kaldı. Edington Muharebesi’ni izleyen Wedmore antlaşmasından sonra Büyük Viking Ordusu’nun bir kısmı Alfred’in sağladığı barış ortamında yaşamak üzere Northumbria’ya döndü.

Doğu Engle
Ulus Lideri: Guthrum

Britanya’nın güneydoğu sahillerinin büyük kısmını oluşturan Doğu Engle, Büyük Viking Ordusu işgalinin merkeziydi ve Edington Muharebesi’nden sonra ordudaki birçok savaşçı bu bölgeye yerleşti. Danimarkalı lider Guthrum’un (Alfred’in verdiği isimle Æthelstan) egemenliği altında nihai ismi Danelaw olacaktı.
Yine de Doğu Engle Danlarının içinde hâlâ savaşma gücü var. Kimse bir gecede ihtişamın hırkasını çıkarıp köylü olmaz.

Viking Deniz Kralları – Dyflin ve Sudreyar

Neredeyse bir asır süren baskınlardan sonra Vikingler, Britanya’ya kalıcı bir damga vurarak tarihinin akışını bütünüyle değiştirdiler. Bu değişim, Alfred’in Büyük Viking Ordusu’nu yenmesinden önce küçük Viking gruplarının adaya yerleşmesiyle, özellikle de kültürel anlamda kendini gösterdi.

Bu küçük uluslar aralıksız ihtilaflarla geçen bir ömrü Britanya’da yeni bir yaşantıyla takas ederek kendi küçük beyliklerini kurmuş, milletler arası evlilikler yapmış ve sonunda Britanya yaşamının temelinin bir parçası olmuşlardır. Britanya tarihinin simgesi olan bu kültürel karışım, adaları ve insanlarını bu denli eşsiz kılan tutum, inanç ve dillerin iç içe geçtiği bir zenginlik oluşturur.

Bununla birlikte bazı Vikingler hiçbir zaman tam olarak yerleşmedi: Onların amaçları daha büyüktü, fetih ve ihtişama duydukları açlık dinmezdi. Bu Deniz Kralları, İngiltere’nin görgüsüz hükümdarlarının verdiği kararlardan bağımsız olarak savaşçı tutumlarını sürdürecekti…

Dyflin
Ulus Lideri: Bardr

Dyflin, İrlanda’nın doğu kıyısındaki büyük bir liman kasabası ve Britanya’nın en büyük köle pazarının bulunduğu yerdi. Viking işgalinin önemli bir merkeziydi ve 873’e kadar Viking lordu Imar tarafından yönetildi. Imar’ın adı sıklıkla efsanevi cenkbeyi Ragnarok Lothbrok’un oğlu Kemiksiz Ivar’la birlikte anılırdı. Viking baskıncılar MS 840’tan itibaren kışları burada geçirmeye başladıkları için bölge olan ilişkileri uzun süreliydi ve zamanla, yavaş bir uyum sürecine giren törelerinde Gal etkisi kendini göstermeye başladı.

Fakat MS 878’de, Imar’ın oğlu Bardr sağlam bir şekilde tahta kurulmuştu. Bu hırslı Viking hükümdarı çevredeki Gal uluslarıyla kalıcı bir barış sağlayacak mıydı? Yoksa Ragnar’ın yöntemlerine geri dönüp kan ve tahakküm yolundan mı gidecekti? Savaşçı ruhun çağrısını duymazdan gelmek kolay değildir…

Sudreyar
Ulus Lideri: Eirik

Alba’nın doğusunda Kuzey Adalarının Krallığı Sudreyar bulunur. Güneyde, nüfuzun az olduğu dağınık Hebrides adalarını içine alan ve Atlantik’in havasına bütünüyle maruz kalan bu topraklar dayanıksız kişilere uygun değildir.

Britanya’nın büyük kısmı gibi bu adalarda da 8. yüzyıldan itibaren Vikinglerin varlığı artmıştır. Viking hükmü altına girdikleri bu dönemin öncesinde Gal krallığı olan Dalriada’nın bir parçasını oluşturuyorlardı. Sonraki yüzyılda, özellikle Harald Fairhair’in Norveç kralı olduğu ve önceki rakiplerinin bölgeye akın ettiği MS 872’den sonra, İskandinav işgaliyle Gal ulusları arasında karşılıklı etkileşimler belirginleşmeye başladı.

Maddi açıdan fakir olmakla beraber denizciler için mükemmel bir merkez olan Sudreyar Adaları baskıncılar ve kaşifler için kusursuz konaklama bölgesidir.214.908
YORUMLAR Yorum Yapmak Istermisiniz ?