Scathe

1Mermi cehennemine hoş geldiniz.

Scathe, Doom tarzı hızlı ve tempolu oynanışı ile dikkatimi çeken bir yapımdı. Çıkışı öncesinde demosunu deneme fırsatı bulmuştum ve tam sürüm olarak çıkış yapınca bir süre oynayıp oyunla ilgili görüşlerimi paylaşmak adına bu incelemeyi hazırladım.

Scathe, tarz olarak Doom oyunlarına epey benziyor. Hikayeyi fazla önemsemeyen oyun kısa bir sinematik sonrası sizi doğrudan mermi cehenneminin içine atıyor.

Oyun hızlı- tempolu oynanan ve sınırsız mermiye sahip bir silahla başladığınız bir fps oyunu ama lineer ölçüde ilerlemek yerine bir tür sarmal labirent tarzı odalardan oluşuyor ve nasıl ilerleyeceğinizi size bırakıyor.

Her bir odada yeni düşmanlar ve yeni silahlar keşfediyor bu sayede bir yandan bu mermi cehenneminde hayatta kalmaya çalışıyor diğer yandanda bölümü tamamlamaya uğraşıyorsunuz.

Oyun muadili oyunlara göre çok daha zor ve daha çok oyuncunun reflekslerini ve oyun alanını kullanma becerisini ölçmeye dayalı, belirli bir ölme hakkınız var ve eğer bu hakkınızı tamamlarsanız oyun sizi en başa atıyor.

Böylece keşfettiğiniz her bir yerde karşılaşacağınız düşmanları, süreli özel yeteneklerin yerlerini bildiğiniz için her seferinde daha hazırlıklı oluyorsunuz.

Bu açıdan baktığımızda fps dışında rogue lite elementleri olan bir oyun ama düşmanların doğma sisteminde mutlaka bir düzenleme yapılması gerekiyor çünkü canınız çok hızlı tükeniyor ve düşmanlar aksiyonun ortasında bir anda arkanızda spawn olunca hemen ölüyorsunuz.

Teknik olarak oyun gayet başarılı, Unreal Engine 4 ün görsel gücünü alan oyun grafik ve animasyon anlamında yeterli deneyimi sunuyor. Düşmanların parçalanmaları, görsel efektler gayet kaliteli ve akıcılık olarak hiç bir sorunu yok. Ayrıca NVIDIA DLSS, NIS, DLAA ve AMD FSR gibi teknolojileride destekleyen oyun bu sayede en yüksek performansta çalışmayı başarıyor.

Scathe oyuncuya hızlı ve tempolu oynanışı sunsada kendisini kısa sürede tekrar eden bir oyun, sadece karşınıza çıkan düşmanları kese kese ilerlemek ve beraberinde bir anda arkanızda sürüyle doğan düşmanlarda eklenince örnek aldığı oyunlardan çok geride kalıyor.

Elbette bağımsız bir oyun olmasını ve geliştiricinin ilk oyunu olmasını göz önünde bulundurmak lazım ama bu tarz oyunlar bir meydan okuma sunacaksa aynı zamanda oyuncuyu eğlendirmeyi başarabilmeli, diğer türlü dengesiz zorluk ve tekrar eden oynanış bir yerden sonra sıkılmanıza ve bu mermi cehenneminde sıkışıp kalmanıza yok açacak.


10.336
OYUN BİLGİLERİ 1 Eylül 2022 12:28
Scathe

Tür: Aksiyon, FPS, Korku, Oyun

Platform: PC

Boyut: 13.70 GB

Crack: GOLDBERG

Tarih: 31 Ağustos 2022

Dil: İngilizce

YORUMLAR Yorum Yapmak Istermisiniz ?