Ni no Kuni II: Revenant Kingdom

5Hayao Miyazaki ve ekibi Stüdyo Ghibli’nin kalemi ve Level-5’ın programlamasıyla hayat bulmuş olan Ni No Kuni, PlayStation 3 döneminin en başarılı JRPG’lerinden birisi olarak kabul edilir. Stüdyo Ghibli’nin filmlerini aratmayan bir hikaye olgusuna, karakterlere ve serüven hissine sahip olan Ni No Kuni’nin devam oyunu olan Revenant Kingdom’da ise Stüdyo Ghibli olmasa da Level-5 seriyi çok daha güçlü kılacak bir yapımla karşımıza çıkmış.

İlk oyun ile doğrudan bağlantısı olmayan Ni No Kuni II: Revenant Kingdom tahtını kaybeden Prens Evan ile dünyamızdan Ni No Kuni’ye yolu düşen Roland’ın macerasını konu alıyor. Taç seremonisini bekleyen Evan, Kralın sağ kolu tarafından gerçekleştirilen darbe sırasında Roland’ın sayesinde hayatta kalır ve tahtını geri kazanıp, krallığını yeniden oluşturmaya çalışır.

Oynanış açısından Tales serisini oldukça andıran Revenant Kingdom, aksiyon/RPG diyebileceğimiz yarı tabanlı olmayan ve hack’n slash’i andıran bir savaş mekaniğine sahip. 3 farklı karakteri yönlendirebildiğimiz hikayede elbette her karakter farklı silahlar, yetenekler ile karşımıza çıkıyor. Bu noktada Evan büyücü rolünü üstlenirken, Roland da yakın mesafe bir dövüşçü rolünde olsa da, isterseniz Evan’la da karşınıza çıkan herkesi yakın mesafeden indirebiliyorsunuz.

Performans açısından herhangi bir problemle karşılaşmadım, aksine bir an bile FPS düşüşü yaşamamak beni memnun etti. Görsel açıdan Miyazaki filmlerini andıran yapımda ‘cel-shade’ görseller dikkat çekiyor. İsteyen oyuncular için 4K desteği de oyunun içinde bulunuyor ve hatta ister mouse/klavye, isterseniz de controller ile oynayabiliyorsunuz.

Oyunun şimdilik en büyük eksisi kolay olması. Biraz grind yapıp, level üstünlüğü yakaladığınız gibi oyun gerçekten kolaylaşmaya başlıyor. Açıkçası karşılaşmaların biraz daha zorlamasını oldukça isterdim.

Kral olmayı oyunun sonuna saklamak istememiş olan Level-5, daha oyunun ilk saatlerinde bizlere kendi krallığımızı oluşturmamız için imkan tanıyor. Hikayeyi oldukça tatlı bir şekilde işleyen bir döngüye sahip olan yapımda ‘RTS’ diyebileceğimiz oyun moduyla kimi zaman diğer ordularla da savaşabiliyoruz. Bu tür minik oyun modları hikayenin işleyişi açısından da tat katmış.

Müzikleriyle, karakter tasarımlarıyla şimdiden beni ‘bitmesini istemediğim’ bir maceraya sürükleyen Revenant Kingdom, Stüdyo Ghibli’nin oluşturduğu dünyaya layık bir hikaye ve konsepti sunmuş. Eğer JRPG sever veya Stüdyo Ghibli filmlerinin hayranıysanız Ni No Kuni II: Revenant Kingdom’a mutlaka bir şans verin.

Ni No Kuni II: Revenant Kingdom kesinlikle her oyuncunun şans vermesi gereken ‘masalsı’ bir deneyimi sunuyor ve ilerleyen her yeni saatle yeni bir mekaniğini sunarak da beni şaşırtıyor. Dümdüz bir JRPG olmadığını her fırsatta da kanıtlıyor.


66.292
OYUN BİLGİLERİ 17 Nisan 2020 15:16
Ni no Kuni II: Revenant Kingdom

Tür: Oyun, RPG, Strateji

Platform: PC

Boyut: 23.41 GB

Crack: The Prince's Edition 4.00 + 4 DLC

Tarih: 23 Mart 2018

Dil: İngilizce

YORUMLAR Yorum Yapmak Istermisiniz ?