Littlewood

6Littlewood indir - (Direkt indir)

Mağazada ilk gördüğümde çok sevdiğim Stardew Valley’e benzediğini düşündüm ve her şey böyle başladı, kendimi zamanın nasıl geçtiğini anlamadığım tatlı bir oyunun içinde buldum. :D

İlk bakışta sıradan gözüken bir hikaye ile başlıyor. Dark Wizard ile savaşıp dünyayı kurtaran bir kahramanız, fakat hafızamızı kaybettiğimiz için hiçbir şey hatırlamıyoruz. Ne olup bittiğini anlamak için insanlarla konuşup ilişkilerimizi geliştirmeye başlıyoruz. Tabii bu arada kurtardığımız dünyayı sıfırdan şekillendirmek ve yönetmek de bize düşüyor. Biz artık oranın muhtarı gibi bir şey oluyoruz, ofisimiz oluyor ve kasabamızı daha iyi bir hale getirmek için para ödeyerek çeşitli özelliklere erişim sağlıyoruz.

Stardew Valley’e benzeyen yönleri olsa da; Littlewood temelde kendine has özellikler barındıran, oldukça zengin bir oynanışa sahip, tek kişilik bir oyun. Peki ne farkı var, oynanışının ne gibi özellikleri var, bakalım:

+ Günün İlerleyişi: ”Geç kaldım” derdine son!
Sabah uyandığımız anda en üstte enerji çubuğumuzu görebiliyoruz. İş yaptıkça yorgunluğumuz artıyor ve çubuk dolmaya başlıyor. O çubuk tamamen dolana kadar gönlümüzce dolaşabiliyoruz, muhteşem :D Yani “Tüh saat 4’te bakkal kapandı yetişemedim” gibi bir sorun yaşamayacaksınız, çünkü zaman kısıtlaması yok. Benzer şekilde oyunu kaydetmek için eve girmeye ve gece yatmaya da gerek yok, her zaman kaydedip çıkabilir ya da tek tuşla eve dönebilirsiniz.

+ Envanter: Adeta bir dipsiz kuyu
Envanterimizde balık, böcek, odun, sebze & meyve, çiçek, madenler, kullandığımız aletler ve tüm bunların dışında kalan ıvır zıvır eşyalar için ayrı ayrı sekmeler bulunuyor. Ne toplarsanız toplayın, her eşya kendine özel sekmenin altında birikiyor ve herhangi bir yer kısıtlaması filan yok. Yapımcıya en büyük teşekkürü bu konuda etmek istiyorum çünkü bu HARİKA bir özellik :D

+ Çiçek Yetiştirme: Mendel olmaya hazır mısınız?
Başlangıçta bize sunulan 3 farklı türde ve 3 farklı renkte (sarı & beyaz & kırmızı) çiçekler bulunuyor. Farklı tür ve renkte çiçekleri yan yana dikip sulayarak var olmayan çiçekleri yetiştirmiş oluyoruz. Yeni türler de üretebiliyorsunuz ama onu burada anlatmayacağım spoiler olur. Kendiniz keşfedebilir ya da rehberlerden bakabilirsiniz.

+ Şekillendirme: Diplomasız peyzaj mimarı olmak artık mümkün!
Oyunun sizi yaratıcılığınızı kullanmaya en çok teşvik eden ve bu yüzden bence en eğlenceli kısmı burası. Yaşadığınız yeri dilediğiniz gibi şekillendirmekte özgürsünüz! Tepede mi oturmak istiyorsunuz? Hemen istediğiniz yere yükselti yapıp evinizi oraya taşıyarak yüksekte yaşamaya başlayabilirsiniz. Göl veya nehir kenarında bir ev mi istiyorsunuz? Oldu bilin. Bu defa da dilediğiniz yerdeki toprağı sökerek altından su çıkmasını sağlayabilir, istediğiniz şekilde bir nehir ya da istediğiniz büyüklükte bir göl oluşturabilirsiniz. Benzer şekilde ağaçları, çiçekleri, heykelleri vb. her istediğinizi, dilediğiniz yere taşıma imkanınız var. Yani tasarım tamamen zevkinize kalmış.

+ Mini-game: Tarot
Diyelim ki bütün bu bağ bahçe işlerinden sıkıldınız, “Yeter yoruldum, birazcık kafa dinleyeyim” moduna girdiniz. Bu kart oyunu tam da burada imdadınıza yetişiyor. İlk önce Port City Deluca’daki kumarhanede ufak ufak oynamaya başlayıp destenizi geliştiriyorsunuz. Daha sonra evinize bir oyun masası kurarak istediğiniz npc’yi evinize getirip tarot oynayabilirsiniz.

+ Yapılacak diğer şeyler
Balık tutma, yemek pişirme, eşya satma, odun kırma, crafting, böcek yakalama, ürün hasat etme gibi simülasyon oyunlarında bulunan klasik etkinlikler var. Bunlar sayesinde oyunu ilerletip para kazanmak ve yeni özellikleri erişilebilir kılmak mümkün oluyor.

Dekorasyon

Buna ayrı bir alt başlık açmak istedim. Kasabadaki herkesin eviyle ilgili istekleri oluyor ve bunları yaparsanız size hediye veriyorlar. Bu istekler genelde evlerinin dekoru ve “Kardeşim, ne yaparsan yap ama Allah aşkına, beni şu köy pazarından 20 adım uzak bir yere koy” gibi dış mekana göre yerleştirme şeklinde oluyor.

Yerleştirmeyi yapmak kolay. İç dekorasyon için ise, sürekli dekor eşyaları satan tüccarı kontrol etmek ve lamba, masa, duvar kağıdı gibi şeylerin taslaklarını satın almak zorundasınız. Tam burada RNG faktörü yani “şans” devreye giriyor. Bazen size lazım olan eşya epey uzun bir süre çarşıya gelmeyebilir. Çaresiz bir şekilde günlerce adamın stoğunda o eşyanın çıkmasını bekleyebilirsiniz. Ama yine de bunlarla uğraşmak zevkli diyebilirim.

Yukarıda saydığım tüm bu özellikler bana keyif veren ve oyunu bu kadar uzun süre oynamamı sağlayan şeyler oldu. Ama bu demek değil ki hiç eksisi yok. Biraz onlardan bahsedeyim şimdi:

– Grind… Grind… DAHA ÇOK GRIND!
Başarımlarda görebileceğiniz üzere eğer 100% tamamlama takıntınız varsa oyun “6000 tane maden cevheri çıkar”, “6000 tane odun kır” gibi isteklerde bulunarak sizi kelimenin tam manasıyla yorabiliyor. Bazı insanlar demiş ki “Çok rahatlatıcı, ben kendimi bıraktım öyle sabahtan akşama kadar odun kestim, oooh kafam boşaldı” vb. O da bir bakış açısı tabii fazla eleştirmek istemiyorum, ama ben buna katılmıyorum çünkü insanı bayıyor.

– Hikaye… Nerede?
Hikayeyi yalnızca bazı npc’lerin diyaloglarından, parça parça öğrenebiliyoruz. Bir de belirli ürünlerden belirli miktarda satınca uğrayan gezginlerin kitaplarında kısa bilgiler bulunuyor. Hepsi bu. İçerik biraz daha zenginleştirilse daha hoş olurmuş.

– Diyaloglar… Çok sıradan
İlk başta bunu hissettirmese de bir süre sonra hemen hemen herkesin diyaloglarına aşina oluyorsunuz ve farklı bir şey olmuyor. Ha tabii ki her gün başka konu açmasını veya ekonomiden, siyasetten bahsetmesini beklemiyorum. Ama her karaktere yazılmış birkaç tane kalıp cümle olduğunu fark ediyorsunuz ve o an işin esprisi kaçıyor.

~

Bir de kendimce nötr bulduğum şeylere değineyim:

~ Savaş… Yok. “Dövüşmeyin yavrularım!”
Genel olarak sevimlilik ve barış üzerine bir dünya yaratmak için olsa gerek, savaşabileceğiniz herhangi bir düşman bulunmuyor.

Yalnızca madenler ve ormanda can sıkabilecek varlıklar var. Madende amaçsızca koşuşan canlılardan uzak durmanız gerekiyor ve temas ederseniz dışarı atılıyorsunuz. Ormanda da bazı kötü ağaçlar yerden köklerini fışkırtıp size saldırıyor. Bu köklere de temas etmemek gerekiyor. Köklerden hızlı hareket ederek kaçabilir veya baltayla ağaca vurarak ağacın bir süre uykuya dalmasını sağlayabilirsiniz.

Tavsiyeler, Özet, Puanlama ve Kapanış
Verebileceğim en önemli iki tavsiye:

* Elinize geçen herhangi bir şey eğer bir (1) tane ise, SAKIN müzeye bağışlamayın! Lazım olursa aynısından bulamayabilir ve sonrasında çok üzülebilirsiniz. *

** Ulaşımı sağlayan balonu geliştirdikten hemen sonra paranızla Port City Deluca’yı geliştirirseniz, ender nesneleri daha kolay bulursunuz. **

Özetle, oyun tamamen rahatlamanın tadını çıkarma üzerine kurulu. Hırs yapıp hemen x y z’yi halledeyim demek yerine yayıp da oynanınca keyifli olacağına inanıyorum. 100 saat verdiğime hiç pişman değilsem nedeni budur.

Dürüst bir puanlama ile 8.5 / 10 veriyorum ve almayı düşünüp incelememi okuyan herkese teşekkür ediyorum.


Littlewood indir - (Direkt indir)

18.655
OYUN BİLGİLERİ 10 Mart 2021 20:28
Littlewood

Tür: Bağımsız Yapımcı, Basit Eğlence, Oyun, RPG, Strateji

Platform: PC

Boyut: 219.2 MB

Crack: v1.026

Tarih: 4 Ağu 2020

Dil: İngilizce

YORUMLAR Yorum Yapmak Istermisiniz ?