King’s Bounty : Dark Side

1King’s Bounty : Dark Side indir - (Direkt indir)

1990’da başlayan yolculuğun asıl ivmelenme noktası 2008 yılında piyasaya çıkan King’s Bounty: The Legend olmuştur. Onun ardından gelen… Yok, cümle böyle başlayamaz çünkü çok önemli bir şey söyleyecekmişim algısı oluşsun istemem. The Legend’ın ardından gelen serinin tüm oyunları eskinin yenisi oldu. Dark Side’da da durum farklı değil. Eskinin yenisi.

Vampir Lord’unun karizmatik olduğunu düşünüyorsanız bir de Demoness’i görün

Oyun eskinin yenisi ama yine de karanlık taraf bakış açısı oyuna ayrı bir renk getirmiş. Acımasız bir Orc savaşçısını, güçlü bir büyücü vampir lordunu, ya da “değişik” bir dişi şeytanı kontrol ediyoruz Dark Side’da. Seride bir ilk arıyorsanız burada bulup yolunuza eski patikadan devam edebilirsiniz. Daha önceki oyunlarda ana karakterleri bir senaryo eşliğinde sırayla kontrol ederken Dark Side’da en baştan bu 3 karakter arasında seçimimizi yapıp onun senaryosunu oynuyoruz. E haliyle bu ayrıntı sayesinde oyun süresi 30 saatlere yaklaşıyor.

Eee… Biz bir arkadaşa bakıp çıkacaktık

Dark Side’ın uzun bir senaryosu ve detaylı bir konusu var. Işığın güçlerine karşı bir mücadele bu. Aslında içi iyilik dolu ama yanlış anlaşılmış çakma kötü karakterler değil seçtiklerimiz. Adamlar hakikaten kötü. Önüne geleni kesip biçecek, ordusunu büyütmek için elinden geleni ardına koymayacak, kendilerine yıllarca hizmet etmiş insanlara “korkarım buraya seni öldürmeye geldim. Ölün dirinden daha çok işime yarar” diyebilecek kadar kötüler hem de. Ama sadece kaba kuvvet kullanarak iş bitirmiyor baş kötülerimiz. Oyun dünyasının her yerinde kolaylıkla taraf değiştirtebilecekleri zayıf insanları da kovalıyorlar. Biraz zekâ, biraz ürkütücü gülüş sayesinde ele geçirdiğiniz bu insancıklar sizin en sadık hizmetkârlarınız haline geliveriyorlar. Dark Side’ın güzel taraflarından biri de burada ortaya çıkıyor. Ordunuz sadece salya akıtan canavarlardan oluşmak zorunda değil. Üzerlerinde birazcık oynanmış “iyi” savaşçıları da saflarınıza katabiliyorsunuz.

GÜÇLÜ LİDER, GÜÇLÜ KAN EMİCİ

Tabii onca yaratığı kontrol etmenin yolu güçlü bir lider olmaktan geçiyor. Dark Side, diğer tüm benzer oyunlar gibi 2 kısımdan oluşuyor. Harita üzerinde dolaştığınız, görev alıp verdiğiniz, alışveriş yaptığınız ve etrafa yayılmış ganimetleri topladığınız kısımda önünüzdeki zorlu savaşlara hazırlanıyorsunuz. Diğer kısımsa tabii ki de savaş meydanında maharetlerinizi sergileme üzerine kurulu. Ama savaşlarda gücünüzü kanıtlamanın yolu sadece ordunuza güvenmekten geçmiyor. Haritadayken karakter ekranınıza geçtiğinizde ne demek istediğimi göreceksiniz. Karakterleriniz seviye atlayıp rün taşlarını toplamaya başladıkça Might, Mind ve Magic alanlarında kendilerini geliştirme imkânı buluyorlar. Üç farklı alanda karşımıza çıkan yetenek ağaçları oldukça başarılı. Klasik 1 puan / 1 yetenek mantığı yerine her yetenek değişen miktarlarda rün taşına gereksinim duyuyor. Bu da karakter planlamasını daha dikkatli yapma ihtiyacını beraberinde getiriyor ve oyuna ayrı bir zevk katıyor.

Klasik HoMM, Disciples, King’s Bounty dizilişi

Dedik ya oyun eskinin yenisi diye, öyle olunca oyuna bir tutorial bile koymaya üşenmişler. 1-2 paragraflık bir giriş ekranından sonra pat diye karakterimizi kullanır halde buluyoruz kendimizi. Haritada sarıyla işaretli yerlerden rün taşıdır, örümcek yumurtasıdır, enteresan enteresan şeyler topluyoruz. Birkaç adım attıktan sonra da ilk savaşımız bizleri bekliyor. HoMM, Disciples ya da önceki King’s Bounty oyunlarını oynayanlara hiç yabancı değil savaşlar. Bizimkiler bir tarafa, düşmanlar diğer tarafa yığılıyor ekranda. Ana kahramanımız komutan modunda takıldığından savaş alanına inip çizmelerini kirletmiyor. Ama gerek yeteneklerinin verdiği gaz, gerekse büyülerinin öldürücü gücü sayesinde ordusuna “ben buradayım” mesajını veriyor.

Sağdan soldan sürpriz yumurtalarınızı toplamayı unutmayın

Dark Side’ın hitap ettiği kitle ne yazık ki sadece King’s Bounty sever kitlesi. Önceki oyunları sevmemiş oyuncuları kazanacak tek bir adımın dahi atılmadığını söylesek yalan olmaz. Ama daha fazla King’s Bounty olsun çamurdan olsun diyenlerdenseniz ajandanızda 30 saatlik bir boşluk açın.


King’s Bounty : Dark Side indir - (Direkt indir)

33.299
OYUN BİLGİLERİ 22 Mayıs 2016 12:12
King’s Bounty : Dark Side

Tür: Oyun, Strateji

Platform: PC

Boyut: 2.42 GB

Kaynak: Kickass

Dil: İngilizce

YORUMLAR Yorum Yapmak Istermisiniz ?