Gray Matter

0Gray Matter indir - (Direkt indir)

Jane Jensen! Bu ismi eski adventure oyuncuları iyi bilirler. Gabriel Knight: Sins of Fathers, Gabriel Knight: Beast Within, Gabriel Knight: Blood of Sacred, Blood of Damned gibi kalbur üstü oyunların, yazarı, yaratıcısı, tasarımcısı, kısacası her şeyi. Aslında usta bir yazar olan Jensen, dönemin önde gelen adventure oyun firmalarından Sierra ile bir araya gelmiş ve Gabriel Knight üçlemesini yaratmıştı. Hatta oyunların harikulade romanları da piyasada oldukça yankı uyandırmış, baskılarının tükenmesi ile açık artırma sitelerinde yüksek meblağlardan satılmaya başlamıştı.

Bu başarının arkasındaki en önemli etken ise çok güçlü karakter detayları, hikayesi ve atmosferdi. Karakterler en gerçekçi halleri ile yansıtılmış, geçmişleri ile ilgili çok detaylı bilgiler verilmiş, adeta hepsine birer hayat verilmişti. 1999 yılında içeriği ve hikayesi ile inançlı kesimin de bir parça tepkisini çeken Blood of Sacred, Blood of Damned çok beğenilmiş, bolca editör ödülü almıştı. Ardından Sierra satılmış, Jane Jensen ortadan, en azından oyun dünyasından, kaybolmuştu. 2003 yılında yeni bir proje ortaya çıkmış, türün meraklılarını da, Jensen’ın takipçilerini de çok heyecanlandırmıştı. İşte bu proje, Gray Matter, en sonunda nice erteleme, yapım ve yayıncı ekibin değişimi gibi sorunlardan sonra karşımızda.

Sihir ve Bilim: İki eski dost!

Sıradan bir sokak performansçısı olan Samantha Everett (ki kendine Sam diyor), Amerika’dan Londra, İngiltere’ye Daedalus adlı gizemli bir sihirbazlar klubüne katılmak için geliyor. Yolda korkunç bir fırtınanın ortasında başına gelen küçük bir aksaklık sonrası Dread Hill House ile karşılaşıyor. Kapıyı çalıyor ve maceramız böylece başlıyor. Kendini evin sahibi Dr. Styles’ın yeni asistanı olarak tanıtan Sam, farkında olmadan büyük bir oyunun parçası oluyor. Macera boyunca hem Daedalus’a katılmak için kulübün verdiği bulmacaları çözüyor, hem de hazin bir kazada karısını kaybeden ve onun hayaleti ile uğraşan Nerobiyolog Dr. Styles’a yardım etmeye çalışıyor.

Hikaye, oyunun reklam kampanyalarında olduğu gibi sihir ve bilimin iç içe geçmesi ve insan hayatındaki kayıplar üzerinden ilerliyor. Jensen’ın çok sevdiği, pişmanlıklar, kayıplar, özlemler, hırslar ve cinsellik gibi temalar Gray Matter’da da kendine fazlasıyla yer bularak bu gizemli ve acıklı hikayeyi iyice güçlendiriyor. Tarih, bilim, fantezi unsurlarını senaryosu içerisinde hiç aksaklık yaşamadan yedirmeyi başaran Jensen her şeyden önce bununla büyük bir iş başarmış. Oyun piyasaya çıkmadan evel (ki henüz sadece çift dil desteği ile Almanya’da çıktı, Amerikalı oyucular Şubat’ı bekleyecek) akıllarda olan soru, Gray Matter’ın Gabriel Knight kadar güçlü olup olmayacağı idi. Hemen cevap verelim: ‘Neredeyse’ onun kadar güçlü, onun kadar ayakları yere basan bir oyun Gray Matter.


Gray Matter indir - (Direkt indir)

14.858
OYUN BİLGİLERİ 29 Mayıs 2016 10:55
Gray Matter

Tür: Oyun, Strateji

Platform: PC

Boyut: 6.49 GB

Crack: GOG

Kaynak: Kickass

Dil: İngilizce

YORUMLAR Yorum Yapmak Istermisiniz ?