Graveyard Keeper

1Graveyard Keeper indir - (Direkt indir)

S A R I Y O R! Uzun zaman önce Stardew Valley’i andıran görselleriyle radarıma girmişti, iyi ki de girmiş. Stardew ile oynanış mekanikleri bakımından benzerlikler barındırsa da bu oyun birçok açıdan çok daha “olmuş” hissettirdi.

Yapımcıları “tüm zamanların en olmaması gereken mezarlık yönetimi simülasyonu” şeklinde tanımlıyor. Aslında bu aynı zamanda oyunun geniş bir özeti de diyebiliriz. Hoş müziklere ve pixelart grafiklere sahip, neredeyse her yaştan oyuncunun kolayca anlayabileceğini ve alışabileceğini düşündüğüm bir oynanışa sahip keyifli bir oyun olmuş.

Oyunumuz eve gidiş yolunda bir trafik kazası geçiren ve sonrasında başka bir alemde mezarlık bekçisi olarak görevlendirilen bir karakterin, gerçek evine ve eşine dönme çabalarını ve başından geçenleri ele alıyor. Mizahi yönü kuvvetli bir hikaye anlatımına sahip oyunumuzda kendimizi bol bol araştırma, geliştirme, üretim ve verim artırma çabaları içerisinde buluyoruz. Sanırım oyunun bir ucu Stardew’ü diğer ucu Factorio’yu andırıyor desek yanlış olmaz.

Peki bu oyun fiyatının karşılığını veriyor mu? Kesinlikle evet. Bu yorumum sadece indirimli fiyat için değil, kesinlikle indirimsiz fiyatı için de geçerli. Her türlü alın aldırın, oynayın oynatın. Yalnızca iyi bir oynanış süresine sahip olduğu için değil, sahip olduğu bu sürenin her bir anında keyfi ağzımıza kürekle attığı için ekstra ekstra sevdiğim bir oyun oldu.

Stranger Sins ve Game of Crone DLC’lerinin her birinin 6-12 saat arası ekstra oynanış süresi kattığı belirtilmiş. Hangi DLC ile ne gibi yenilikler ekleniyor kendiniz de inceleyebilirsiniz. Ben kesinlikle fiyatlarına değen DLC’ler olduklarını düşünüyorum.
Oyunu aldığım haftasonu neredeyse 40 saat oynadım ve önümüzdeki haftasonunu iple çekiyorum diyebilirim.

Oyunda maalesef Türkçe tarih/saat hatası veriyor ve en kısa zamanda çözüleceği söyleniyor. Ancak basit bir çözümü olduğu için hatanın giderilmesini beklemek ne kadar mantıklı emin değilim. Ayarlar > Zaman ve Dil > Dil kısmından tercih edilen dillere hangi 2. dili tercih ediyorsanız eklemeniz ve sisteminizi yeniden başlatmasına izin vermeniz yeterli olacaktır. Sistem tarih/saat ayarını değiştirince sorun zaten ortadan kalkmış oluyor. Klavye düzeninizi tekrar Türkçe (Q) haline getirmenizde herhangi bir sorun olmayacaktır.


Graveyard Keeper indir - (Direkt indir)

25.815
OYUN BİLGİLERİ 30 Temmuz 2021 14:35
Graveyard Keeper

Tür: RPG, Simulasyon, Strateji

Platform: PC

Boyut: 781.3 MB

Crack: gog

Tarih: 15 Ağustos 2018

Dil: İngilizce

YORUMLAR Yorum Yapmak Istermisiniz ?