Breathedge

313 Eylül’de çıkışını gerçekleştiren RedRuins Softworks tarafından geliştirilen Breathedge bizimde kısa sürede radarımıza girdi. Uzayda hayatta kalma oyunu olan Breathedge hikaye odaklı ilerliyor. Henüz erken erişimde olan oyunu inceledik ve oynadık. Şu an dil seçenekleri arasında sadece İngilizce ve Rusça bulunuyor. Oyuna yeni hikaye bölümleri eklendikçe ve içerik geldikçe alternatifler çoğalacaktır.

Oyunda 2070 yılındayız ve kaza yapmış uzay gemisinin bir kapsülünde doğuyoruz. İlk olarak kapsülümüze baktığımızda küçük ve şirin bir ortamla karşılaşıyoruz. Kapsülümüzde giysilerimiz için bir dolap, eşyalarımızı koymak için özel bir dolap, tuvalet, radyo, televizyon, crafting table, yatak ve kontrol merkezi bulunuyor. Oyun hikaye kapsamında ilerlediği için belli görevleri kendi veriyor. Bazen birisinden mesaj alıyoruz bazen ise kafamıza göre takılıp craft yapıyoruz.

Breathedge bizce de denizde hayatta kalma oyunu olan Subnautica’ya gerçekten benziyor. Ama kendine özgü birçok özelliği de mevcut. Özellikle uzay tasarımı çok hoş yapılmış. Grafiklerle birlikte kendiniz oyunun tam ortasında buluyorsunuz. Acıkma, susama ve nefes problemi ise gerçekten zorlayıcı olabiliyor. Özellikle oyunun başlarında kapsülümüzden uzaklaşıp etrafı tam anlamıyla keşfedemiyoruz çünkü oksijen tüpümüz çok kısıtlı. Zaman geçtikçe onu geliştireceğimiz için uzakları keşfetmeye çıkabiliriz.

Oyunda şu an sadece bir mod bulunuyor. Diğer modlara baktığımızda ise hikaye, imkansız(zorlayıcı) ve free modları görüyoruz. Bunlarda zamanla oyuna eklenecektir. Kapsülümüzde inceleyeceğimiz çok şey özellikle hikayeyi anlamak için fotoğraflar ve başka eşyalar bulunuyor. Bunların çoğunu videomuzda bulabilirsiniz.

Kapsülümüzden dışarı çıktığımızda ise bizi koskocaman bir uzay boşluğu bekliyor. Etrafta ilk olarak bulduğumuz şeyler yiyecek materyali olan Nutritious goo, buz ve metal oldu. Oyunda yemek yapmak için 1 Nutritious goo ve 1 buz gerekiyor. Su yapmak için ise 2 adet buz gerekiyor. Oyunda Tab tuşuna basarak envanterinize ulaşıyorsunuz. Ardından üst tarafta ansiklopedi kısmından oyunda hangi materyaller olduğunu ve onların fotoğrafları ile açıklamasını buluyorsunuz.

Oyunda ilerledikçe bize yeni yer işaretleri çıkıyor. Bazıları çok uzakken bazıları yakın yerler. O yerlere giderek görevleri gerçekleştiriyoruz ve yeni kilitleri açıyoruz. Onun dışında oyunda hayati öneme sahip aletler var. Bunlar Handy Scrapper, Scanner, Drill ve Shears.

Handy Scrapper en önemli aletlerden bir tanesi bu aletle büyük yığınları kırarak materyal toplayabiliyoruz. Scanner ile ise tarama yapıp değerli materyalları craft olarak öğrenebiliyoruz. Drill yani matkap ile ise kayalarda bulunan materyalleri alabiliyoruz. Shears ise makas bunu test edemedik ama makasla bir yerleri kesip Fabric(kumaş) elde edebiliriz.

Bizim tecrübe ettiğimiz olaylara gelirsek en başta kayıt sistemi bulunuyor. Oyunda otomatik kayıt bulunmuyor o yüzden oyunu ara sıra Esc tuşundan kayıt etmekte fayda var. Yoksa tüm emekleriniz gidebilir. Daha sonra ise bizim biraz sonradan keşfettiğimiz Alt tuşu var. Bu tuş özellikle uzayda materyallere yaklaşırken odaklanma için kullanılıyor, böylelikle yavaşlayıp almamız kolay oluyor.


45.403
OYUN BİLGİLERİ 20 Mayıs 2020 19:52
Breathedge

Tür: Erken Erişim, Hayatta Kalma Oyunları, Macera, Oyun

Platform: PC

Boyut: 4.07 GB

Crack: EARLY ACCESS 

Tarih: 13 Eyl 2018

Dil: İngilizce

YORUMLAR Yorum Yapmak Istermisiniz ?